Dziurkacze do napownic


Przeznaczenie dziurkaczy do napownic

Zakłady krawieckie/kaletnicze, a także osoby prywatne w produkcji lub modyfikacji materiałów tekstylnych, często sięgają po zapięcia lub ozdoby trwałe. Są to wszelkiego typu napy, ćwieki lub po prostu otwory wykonywane w materiałach sztucznych i naturalnych, jak np. jeans, skóra lub polar. Cały proces montażu elementów dodatkowych jest zawsze poprzedzony wykonaniem otworu, który powinien charakteryzować się dwiema cechami: nie może mieć postrzępionych krawędzi, powinien posiadać regularny kształt.

Dziurkacze do napownic w sklepie krawieckim

Jest to nie tylko istotne podczas montażu odpowiednich zatrzasków, ale i też przy wykonywaniu otworów użytkowych, takich jak dziurki w paskach lub butach. To właśnie dzięki precyzyjnie wykonanym dziurkaczom zamontowane ćwieki nie obracają się luźno na materiale, a klamry luźno zapinają paski. Narzędzia te muszą charakteryzować się odpowiednio przygotowaną krawędzią tnącą, cechującą się wysoką twardością i odpornością na ścieranie. Wykonane tylko z odpowiednich gatunków stali (często ulepszonych cieplnie), mogą służyć przez wiele lat profesjonalistom lub amatorom w ich pracach kaletniczych.


Profesjonalne akcesoria krawieckie/ szewskie - Dziurkacze do napownic

Dziurkacze do napownic, w odróżnieniu od ręcznych (np. dziurkacz obrotowy) różnią się budową - są to zazwyczaj trzpienie lub końcówki montowane w dedykowanych narzędziach krawiecko kaletniczych. Mogą to być wszelkiego typu praski (stacjonarne lub przenośne), w których możliwa jest wymiana elementów roboczych czy to poprzez wkręcenie dedykowanej głowicy dziurkującej, czy też umieszczenie jej w gnieździe i zabezpieczenie bolcem lub śrubką. Na rynku są także dostępne prasy kaletnicze wyłącznie dedykowane wykonywaniu otworów. Charakteryzują się najczęściej generowaniem dużych sił w celu przebicia się przez twarde materiały.

Narzędzia krawieckie w hurcie krawieckim

Tego typu dziurkacze w odróżnieniu od tych wymagających uderzenia narzędziem zewnętrznym, opierają się na wykorzystaniu dźwigni co przekłada się na proste i wygodne użycie, często bez konieczności poszukiwania specjalnego podłoża do przeprowadzenia dziurkowania. Ich konstrukcja umożliwiają wygodną pracę, nawet podczas wykonywania wielu otworów. Ze względu na prawie idealnie pionowe oddziaływanie krawędzi tnących na powierzchnię materiału, pozwalają uzyskać prawie idealnie, okrągłe kształty wycięcia bez uszkodzeń na obrzeżach.

Praski, napownice, dziurkacze krawieckie

Istotną rzeczą jest dopasowanie dziurkacza do przeznaczenia lub już posiadanego urządzenia (praski). W pierwszym przypadku należy przeanalizować czy dany zestaw (praska z dziurkaczem) jest w stanie przeciąć materiały, w których będą przeprowadzone działania kaletnicze (np. skóra typu nubuk). Natomiast w sytuacji dokupienia końcówki dziurkacza do posiadanej już napownicy, należy upewnić się czy dana głowica jest dedykowana do posiadanego narzędzia. Dostępne są także tego typu elementy produkowane jako uniwersalne. Należy jednak sprawdzić ich dopasowanie pod kątem wielkości i sposobu montażu: rodzaj montażu (wkręcenie lub umieszczenie w gnieździe), skok i długość gwintu służącego do montażu.

Product added to wishlist
Product added to compare.